Na co si dát pozor při nákupu nové pračky

Na trhu  v České Republice více jak 20 značek automatický praček, některé jsou méně známé, jiné zase více. Pro běžného uživatele je velmi  složité se v tomto prostředí orientovat, protože řešit nákup nové pračky podle ceny by byla velká chyba. Ještě,  než si nakoupíte novou pračku, měli by jste si stanovit, co od nové pračky očekáváte. Nyní si řekneme, na jaká kritéria by jste se měli při nákupu zaměřit.

Předem plněné pračky

Asi  nejrozšířenější variantou jsou předem plněné pračky, klíčovou výhodou je jejich obrovská variabilita, a to nejenom funkční, ale i rozměrová. Od hloubky pouhých 33 centimetrů s kapacitou 5 kg, až po pračky dvojnásob hluboké, schopné pojmout až 10 kg prádla. 

Výhody předem plněné pračky:

  • snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět 
  • obrovský výběr modelů (lze koupit pračku s mechanickým ovládáním, úspornou pračku s odloženým startem a kvalitní elektronikou či dokonce pračku s vlastním generátorem páry, schopností automatického dávkování pracího prostředku, grafickým barevným displejem v českém jazyce či se speciálními pohyby bubnu dle druhu praného prádla atd.)
  • velká stabilita
  • možnost zakoupit modely volně stojící nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku
  • velká kapacita bubnu pro prádlo
  • je stabilnější a i tišší
  • na pračku můžete postavit sušičku

 

Vrchem plněné pračky

Vrchem plněné jsou praktické hlavně proto, že před sebou nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant, nicméně i v tomto produktovém segmentu si lze vybrat modely. U vrchem plněných praček nenajdete příliš technických vychytávek, přesto lze zakoupit jak základní modely, kde si uživatel manuálně volí program či teplotu, tak i typy, které po zvolení programu vše nastaví samy, disponují podsvícenými informačními displeji, umožňují volit délku programu apod.

Výhody vrchem plněné pračky: 

  • díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen
  • kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat
  • lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

 

Závěr:

V první řadě si musí spotřebitel ujasnit jaký typ pračky potřebuje buď vrchem plněnou nebo předem plněnou, dále je dobré přemýšlet o výši investici, určitě není vhodné kupovat nejlevnější pračky a soustředit se na značkové pračky, jako je Bosch, Miele, AEG, LG, Siemens, Whirpool Electrolux a další. Následně by si spotřebitel měl ujasnit na kolik kg prádla spotřebitel pračku potřebuje a jak vybavená by měla být, tj, jestli by měla mít parní praní, množství pracích programů, mohlo by se jednat i kombinaci pračky a sušičky. Když máte tyto informace, tak stačí jen stanovit si cenový limit a vyhledat si pračku, která bude splňovat vaše požadavky.